Bez alata nema zanata kaže naša poslovica,a isto važi i za Moleraj. Za krečenje je potreban najosnovniji alat u koji spadaju:
Dodatni alat koji je potreban da bi se obavili pripremni radovi i propratni poslovi:
Da bi se odredila tačna cena izvođenja radova, pre svega potrebno je izaći na lokaciju i izvršiti uvid u situaciju. Pre svega dali je prostor za radove prostran ili skučen, prazan ili prepun stvari. Zatim je potrebno izvršiti precizna merenja kvadrature površina koje će se krečiti. Potom je potrebna detaljna inspekcija zidnih površina da bi se utvrdio njihov kvalitet, odnosno koliko je potrebno pripremnih radova da bi se oni osposobili za postupak krečenja. Nakon toga se utvrđuje, uz preporuku majstora, koju vrstu i kvalitet materijala vlasnik želi da bude korišćen za radove. I najbitnija stavka, koliki stepen čistoće vlasnik zahteva. Dali je dovoljno samo zaštiti namestaj ili je potrebno koristiti debele zaštitne najlone od zida do zida za zaštitu poda i kvalitetno pakovanje svog nameštaja,elemenata i površina u prostoru. Dabi se po završetku posla u potpunosti eliminisala potreba za dodatnim čišćenjem i brisanjem prostora. Kada se utvrde sve činjenice, može da se formira i konačna cena molerskih radova.
Ako se preskoči precizno utvrđivanje gore definisanih koraka u formiranju cene krečenja i molerskih radova, često može doći do problematičnih situacija i nesuglasica gde vlasnik zahteva veći kvalitet od majstora a majstor zahteva veću novčanu nadoknadu od vlasnika.
Česta zabuna nastaje oko toga kava je razlika između poludisperzije i akrilne vodoperive boje. Razlika je izražena u ceni,kvalitetu. Postoji razlika u ceni materijala a takođe u ceni izvođenja radova.
Poludisperzija je dosta lakša za rad jer je predviđena za ekonomičnije radove tj. nezahteva preteran kvalitet prilikom izvođenja pa majstor može da uradi veću kvadraturu krečenja za kraće vremena. Prilikom izvođenja radova sa poludisperzijom radi se sa končanim valjkom koji ostavlja takozvani tuf, to su sitni otisci valjka koji ostaju na zidu kao mala zadebljanja. Što se više puta kreči sa poludisperzijom neravnine postaju sve izraženije. Zid krečen poludisperzijom mož da istrpi duplo manje slojeva nego onaj krečen akrilnom bojom, pre nego što počne da se guli, potklobučuje i otpada.
Akrilna boja takođe poznata kao vodoperiva boja je dosta kvalitetnija od poludisperzije. Njen kvalitet se ogleda u tome što ima mnogo već pokrivnu moć pa je potreban mnogo tanji sloj materijala za isti efekat kao poludisperzija. Tako da može da istrpi duplo veći broj krečenja. Pored toga sto je nanos tanji akrilna boja je tvrđa i otpornija na habanje tako da se može brisati mokrom krpom,ljudi kažu vodoperiva. Da bi akrilna boja mogla da se kvalitetno odradi mora da se radi sa akrilnim valjkom,koji neostavlja tuf tj. zadebljanja od valjka na zidu. Tako da i posle više krečenja zid ostaje ravan i kvalitetan kao posle prvog krečenja.
Da bi se izvelo kvalitetno krečenje od početka do kraja, uključujući i pripremu zidova trebalo bi imati sledeći materijal:
Da bi zidna površina bila kvalitetno okrečena a vlasnici stana zadovoljni, potrebno je pridržavati se sledećih koraka prilikom izvođenja radova.
U pripremu zida za krečenje spada ako je potrebno guljene prethodnih slojeva stare farbe koja je krenul ada se odvaja od zida. Zatim premazivanje zida sa podlogom koja impregnira i revitalizije zid da bi se za njega bolje uhvatio materijal. Ako zidove negletujemo treba ih bregledati dali na njima ima sitnih rupa i oštećenja koje je potrebno zakrpiti sa gletom ili pukotina koje se saniraju ili sa akrilnim silikonom ili sa bandaž trakom zavisno od veličine pukotine. Tako pripremljen zid je spreman za nanošenje boje tj. krečenje.
Krečenje zida se izvodi sa končanim ili akrilnim valjkom zavisi sa kojom vrstom materijala se radi. Potrebno je pre prelaza valjkom da zid koji krečimo prvo ošnajdujemo sa četkom. Ako imamo mirnu i preciznu ruku zidove različitih boja nije potrebno prethodno odvajati sa trakom, ako to nije slučaj onda zid ili plafon druge boje prvo prelepimo krep trakom po ivice koja je u kotaktu sa zidom koji trenutno krečimo. Kada smo ošnajdovali zid možemo da ga prevaljamo valjkom. Valjak umačemo u boju i itresemo ga na mrežicu za boju koja stoji u kanti. Valjak prevlačimo po zidu do god on ostavlja trag pa ga potom vratimo još jednom u suprotnom pravcu. Ako radimo sa poludisperzijom nije potrebno obraćati preteranu pažnju na formu izvođenja jer poludisperzija nešareni tj. neostaju tragovi valjka. Kada smo okrečili prvi sloj tj. prvu ruku,ostaviti zid da se osuši minimum dva sata. Prilikom krečenja drugog sloja potrebno je obratiti malo veću pažnju prilikom krečenja za svaki slučaj da se nešto nebi šarenilo. Obavezno ostaviti manju količinu od svake nijanse, ako bi došlo do nekih oštećenja na zidu da možemo lako da ih opravimo.
Ako smo po završetku krečenja uočili neku rupu koju nismo zakrpili ili nam se boja šareni, nije potrebno ponovo krečiti ceo zid več samo preflekati bojom deo koji je potrebno doraditi.
Nakon uspešnog završetka krečenja stana potrebno je lagano ukloniti svu zaštitu sa nameštaja i poda. Potrebno je skinuti trake za odvajanje boja sa zida ako već to nismo uradili jer ako se boja sasuši na traci može da počupa zid prilikom skidanja. Voditi računa da se nedigne prašina sa najlon ako je ima, da se nebi ulepila po sveže okrečenom zidu.